Opinie o Nas
pix Mieszkanie Alergika

Alergia nie stanowi jedynie problemu zdrowotnego – może także stanowić spore wyzwanie w przypadku aranżacji wnętrza mieszkania. Jeśli posiadasz w domu alergika lub sam nim jesteś doskonale wiesz jak często trzeba pomieszczenia sprzątać, prać materiałowe elementy wystroju, by wyeliminować potencjalne alergeny. Odpowiednio dostosowując mieszkanie alergika, by było funkcjonalne i sterylne, uczuleniowcy nakurz, roztocza czy pierze mogą mniej narzekać na dolegliwości związane z alergią. Jak więc dostosować mieszkanie do wygodnego życia alergika?

Krok pierwszy: wentylacja

Objawy alergii są silniejsze, jeśli pomieszczenia są źle wentylowane oraz jest w nich zbyt gorąco. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 24 stopnie Celsjusza. Łatwo poradzić sobie z jej utrzymaniem montując termostaty na grzejnikach. Wilgotność też nie powinna być zbyt wysoka, grozi to bowiem namnażaniu się roztoczy. By temu zapobiec zawczasu sprawdźmy wentylację, zwłaszcza w kuchni i łazience.

W przypadku osób uczulonych na pyłki roślin niewskazane jest wietrzenie pomieszczeń w ciepłe i słoneczne dni, szczególnie rano i wieczorem, kiedy ich stężenie w powietrzu jest największe. Pościel warto suszyć w zamkniętych pomieszczeniach. Osoby uczulone na roztocza polubią za to mroźne dni – wietrzenie pościeli w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza zabija roztocza.

Krok drugi: łatwe sprzątanie

Obecnie odchodzi się od mieszkania bez dywanów dla alergika. Nowoczesny sprzęt odkurzający nie tylko pozwala wyprać czy wytrzepań dywan bez wychodzenia na zewnątrz, ale specjalnie dobrane filtry (np. wodny) potrafią wyeliminować kuch i roztocza naprawdę w zadowalający dla alergika sposób. Małe dywaniki możemy prać w pralce. Pranie na sucho dywanów nie jest wskazane, bo może podrażniać śluzówki.

Miejscami, w których gromadzi się dużo kurzu, są szafy. Szczególnie te z regałami. Jeśli mamy alergię na kurz warto kupować takie meblem, by gabloty były przeszkolone. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie szaf z drzwiami na całej ich długości. Wybierajmy meble, które nie wymagają zbytniej konserwacji, gdyż np. preparaty do czyszczenia drewnianych powierzchni mogą być drażniące dla układu oddechowego.

Kanapy i fotele bywają siedliskiem roztoczy i kurzu, dlatego warto wybierać skórzane czy winylowe. W przypadku materiałowych obić zadbajmy, by dało się je łatwo zdjąć i wyprać. Jeśli lubimy poduszki wybierzmy te bez pierza, przyjemne w dotyku, z możliwością prania.

Zrezygnujmy z wiszących zasłon, firan, żaluzji czy rolet rzymskich. Najmniej kurzu gromadzi się na roletach. Jeśli nie pasują jednak do wystroju wnętrza wybierajmy takie materiały, które łatwo wyprać w pralce.

Alergia to nie tylko kurz – to także pleśń. A o nią bardzo łatwo w wilgotnej łazience czy kuchni. W celu bieżącego usuwania wilgoci warto zainstalować w łazience czy kuchni wentylator wywiewny o dużej mocy lub nawiewników w oknach. Ściany i sufit powinny być pomalowane zmywalną farbą, a podłoga i okolice wanny, prysznica czy umywalki wyłożone materiałem, z którego łatwo wytrzeć wodę. Kabina prysznicowa jeśli zawiera zasłonę – to tylko z tworzywa uniemożliwiającego rozwój pleśni, a jeśli drzwi ze szkła – to ze szkła hartowanego Anti - Plaque, które pozwala wodzie spłynąć w postaci kropel, co mniejsza ilość kamienia i osadu z mdła. Białe ręczniki to najlepsze wyjście dla wrażliwej skóry alergika- nie zawierają one barwników. Należy je często prać i pozostawiać do wyschnięcia po każdym użyciu. W przypadku dużej wilgotności i niemożliwości zastosowania wentylatorów możliwy jest zakup np. specjalnego osuszacza, jaki używany jest w budownictwie do osuszania budynków czy tynków.

Krok trzeci: odpowiednie materiały

Wspominanie cechy – łatwość w praniu lub utrzymaniu w czystości – są bardzo ważne, jednak jest jedno miejsce w domu, w którym nie zawsze da się je zastosować. Jest to sypialnia – ulubiona przez roztocza. Każdy materac jest ich ulubionym siedliskiem. Jego wybór nie jest prostą sprawą. Szczególną uwagę musimy zwrócić na to, z czego zrobione są powłoki i materiały wypełniające. Reakcje alergiczne wywołują pióra, włosy oraz wełna.

Stelaże konstruowane są najczęściej z drewna. Powierzchnia podtrzymująca materac powinna być skonstruowana z listew bądź drutu, aby uniknąć materiałów wypełniających i obić tapicerskich.

Sam materac musi być odporny na wilgoć i pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza. Unikajmy poszyć plastikowych i nylonowych, których wentylacja jest znikoma. Dla alergików zaleca się materace ze zdejmowanym pokrowcem, który bez trudu można prać w pralce.

Alergicy powinni używać poduszek z wypełnieniem anilanowym lub poliestrowym. Niektóre ze sztucznych wypełniaczy są dodatkowo nasączone substancją bakteriobójczą, która zapobiega rozwojowi zarazków wywołujących choroby dróg oddechowych oraz wirusowemu zakażeniu oczu, nosa i gardła. Bardzo dobre dla alergików są też kołdry i poduszki wełniane, najlepiej obleczone w atłasową pościel.

Krok piąty: dodatki

Dom alergika powinien być minimalistyczny. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju bibelotów i pamiątek. Jeśli możemy z nich zrezygnować – zróbmy to. Jeśli nie – wybierzmy taki sposób ich prezentacji, by nie stały się siedliskiem kurzu. Najlepiej do tego sprawdzi się przeszklona gablotka.

pix do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl